22. İşine gelmeyen olayları anlamıyormuş/duymuyormuş gibi yapma taktikleri ve onları karşısındakine fatura etme eğilimi
22. İşine gelmeyen olayları anlamıyormuş/duymuyormuş gibi yapma taktikleri ve onları karşısındakine fatura etme eğilimi

22. İşine gelmeyen olayları anlamıyormuş/duymuyormuş gibi yapma taktikleri ve onları karşısındakine fatura etme eğilimi

Narsist işine gelmeyen konuları/olayları duymaz görmez ve bile bile anlamazlıktan gelir. O tabii ki de gayet de çokça iyi anlar, ona onunla ilgili edep dışı ahlak yapısından bahsettiğimizde ama o öyle bir ayaklara yatar öyle kırk taklalar atar ki sırf kendisiyle ilgili negatif birşeyler duymasın diye. Belki de bu davranış onun tamda en korktuğu takıntılarından/ezikliklerinden bir tanesi.

Narsist sadece ve sadece övülmekten hoşlandığı ve bunu da bizlerden beklediği için, kendisiyle ilgili olumsuz şeyler duymaktan tamamen nefret eder. Böyle durumlarla karşılaştığında da ya konuşulan lafa başka bir laf sokarak lafı değiştirmeye çalışır, ya hemen karşı tarafın suçlarını teker teker karşı tarafa yağdırır ya da duygu sömürüsü ayaklarına yatar hemen. Narsist bizlerin hatalarını görmekte ve analiz etmekte öyle bir usta öyle bir ustadır ki şaşar kalırsın ondaki bu davranışa. Ama kendi hatalarını görmeye gelince onları duymaya dahi tahammülü bulunmadığından dolayı onları algılamaktan bucak bucak kaçar.

Hatalarını bu şekilde körü körüne inkar eden kişi ve hiç hatası yokmuş gibi takılan birisi bana göre temelinde kendi kusursuzluğunu da aynı zamanda ilan etmiş olan kişidir. Bu çok sinsice ve gizli gizli alt boyutlardan giden edepsiz hayasız ahlak yapısı da esasen kibirin bir türlüsüdür: İnsanoğlunun hata işleyecek konumda yaratılmış olması vazgeçilmez bir hayat kanunudur! İnsan hata yapacak ki doğruyu/hakikati/bilinmeyeni bulabile!!

Ve ben bu yapıyı derin ruh bilimi/psikoloji eğitimimle incelediğimde anlıyorum ki narsist kendisini hatasız ilan edince bunun aslında dev bir isyan da olmuş olduğunun da kanısına varıyorum: Zira ancak ve ancak yüce Allah tüm hatalardan münezzehtir. Narsistin bu konuda büyüklenmiş olması o kadar gülünç ve bir o kadar da kendisini toplum gözü önünde alçaltıcı ki!, o başkasının gözünde bu halde rezil rüsva olduğunun dahi farkında değil! Bana göre belkide bir insana verilmiş olan en umman cezadır bir kişinin kendisinin/kendi iç dünyasında olan biteni/akan duranı fark edemeyişi ama bir başka kişininde narsistin yapıp etmiş olduklarını fark etmiş olması. Narsistin narsizmini fark ettiğinde ve dahi onu etrafına tanıtmaya başladığında zaten de  onun öne sürdüğü savları birer birer çürütmeye uğratmış oluyorsun.

Narsizm ve psikopatlıkta en zehir gibi giden bir başka şey de şu ki onlar çoğunlukta oldukları için bu alemde herkeste zannediyor ki onların yaşamış ve ortalığa yayarak sergilemiş/bizlere dayatmış oldukları hayat stili/formu/edebi/ahlakı/kültürü en doğru ve en insana layık birer baskı kalıpları türü olmuş olmalarını. Oysaki asıl onlardır topluma nifakı, zehiri, fitneyi, zorbacılığı, bozgunculuğu ve daha burada saymadığım sayısızca dahaca edepsiz ahlak yapısını alttan alta aşılamış ve ortalığı ve toplumları cehenneme çevirmiş olanlar. Onlardır hep ikili oynayan, onları zaten bu ikirciliklerinden tanırsın.

Burada hem dünyaca yıllar içerisinde izlemlemiş olduğum hemde canım Türkiyem de bizzat denk gelmiş olduğum narsistlerin insan ahlakını mütemadiyen bozma durumunda olmuş olan örnekler vereceğim:

İpsizlik sapsızlık, hırsızlığın/çalıp çırpmanın en alası onlarda.

Cami ziyaretleri aşamasında başına takkeyi geçirince kendisini çok bir Müslüman görüpte kendi yobazlığına benzemeyenleri/benzemek istemeyenlere karşı duygu sömürüleri yaparak toplum gözü önünde ötekini çürütmeye çalışan bilgi yoksunları/ateistler.

Dünya çapında baskı altında halkı hoyratça kendisine anormal yüksek vergiler ödetmeye mecbur tutmuş zalim sistemsel kuruluşlar. Halkın böylelikle fakir kalmasını ama kendisinin de zenginliğine daha da bir zenginlik katmış olmasını sağlamış olan güruh ordular.

Adalet dışı ve tamamen Kur’an’a ve Allah’a aykırı olan ve dünyaca var olan zalim kanunlarının hepsini de burada şiddetle kınıyorum.

Kutsal yaratılmış olan kadınımızı obje haline getirmiş ve onun sırtından para yiyen tamahların buradan hepsine sesleniyorum.

Burada sadece birkaç örnek vermekle yetindim. Zira alem örneklerle dolu kalp gözü açık olupta Allah’a halis kul olabilmek için çırpınan yürekli yüreklere. Zannediyorum bu çarpıcı örnekler bize artık narsist tayfasının gidişatını ve bizi dahada fazla zehirlemeye devam etmemesi için onları durdurma vaktimiz gelipte geçmiş olduğunun işaretidir.

Ahzab Suresi, 48. Ayet: Kafirlere ve münafıklara itaat etme, eziyetlerine aldırma ve Allah’a tevekkül et. Vekil olarak Allah yeter.

Tahrim Suresi, 9. Ayet: Ey Peygamber, kafirlere ve münafıklara karşı cihad et ve onlara karşı ‘sert ve caydırıcı’ davran. Onların barınma yeri cehennemdir. Ne kötü bir dönüş yeridir o.

Ali-İmran 18. Ayet

Allah, adâleti ayakta tutarak, kendisinden başka hiçbir ilâhın olmadığına bizzat şâhittir. Ayrıca bütün melekler ve kendilerine ilim verilmiş olanlar da tam bir doğruluk, adâlet ve hakkâniyet içinde aynı gerçeğe şâhittirler. Evet, O’ndan başka bir ilâh yoktur. O, kudreti dâimâ üstün gelen, her hükmü ve işi hikmetli ve sağlam olandır.

Ali-İmran 21. Ayet

Şüphesiz Allah’ın âyetlerini inkâr eden, peygamberleri haksız yere öldüren ve kendilerine adâletli davranmayı öğütleyenleri de öldürenler yok mu, onları pek elem verici bir azap ile müjdele.

Şimdi soruyorum sana bu alemi kim yönetiyor?: Narsistler/psikopatlar/şizofrenler mi yoksa Allah mı??

21.09.22

Elmas