28. Narsizmden iyileşmek mümkün olmadığı gibi bir de onun ruha kazınmışlığı söz konusudur
28. Narsizmden iyileşmek mümkün olmadığı gibi bir de onun ruha kazınmışlığı söz konusudur

28. Narsizmden iyileşmek mümkün olmadığı gibi bir de onun ruha kazınmışlığı söz konusudur

Şimdiki bilimsel açılara bakıldığında narsizme tutulmuş bir kişinin o hastalığın eteğinden kurtulması nafile. Benimde görüşlerim ve senelerce işlemiş ve izlemiş olduğum narsist vakalarda da durum da aynen bu doğrultuda onların hastalıktan iyileşmeleri ancak ve ancak yüce Allah’a kalmıştır.

Bunun temel sebeplerinden de birisi şu ki narsist kişi narsist olduğunu bırak kabul etmeyi kendisinde bir anormalliklerin dahi asla olmayacağı kanısında. Yani narsist sistem kendisini tamamen sağlıklı ve eksiksiz görüyor biliyor. Ve o hata yapmadığını düşünüyor yani o her ne yaparsa yapsın tamamen suçsuz, günahsız, hatasız ve göktende zembille inmiştir! İşte bana göre narsistin kibirinin temeli tamda bu aşamada gizli. İnsanoğlu Hakk tarafından hata yapabilir diye kılınmamış mıdır ki?! Peki narsist nasıl böyle bir idrak içerisinde olabiliyor ki?? O neden bu kadar körleşebilmiştir var olan bir gerçeğe karşı? Demek ki bu bir algı meselesi.

Peki algısal veriler bir tarafa kaymış olduğunda kişide bu kendini nasıl gösterir? Onunla hangi sohbeti edersek edelim ona neyi anlatırsak anlatalım o bizim anlattığımız herşeye karşı – onun davranış kalıbını/savunma mekanizmasını tetikleyecek şeyler hariç/ya da teyp gibi anababasından yıllar içerisinde ezberlediği konular hariç – onun iç dünyasına asla ve asla ulaşamayız. Çünkü onun değer yargıları başka ve inandığı şeyler başka bize fransız senin anlayacağın. Ve fakat empat denen aşırı hassas/duygu durumu/algısı açık olan/duru bilişi/duru duyuşu/duru sezişi/duru hissedişi/duru görüşü açık olan ve bu tür mekanizmaları olağanüstü çalışan kişiler narsistin o kaos/virane olmuş sistemlerine giriş yapabiliyorlar.

Esasen narsistik sistemler bizi yıllarca o ahlaksız ve o sonsuz vurdum duymazlığı ile korkutmayı hep başarmışlardır ama gördüğün gibi onların iç alemine dalıp yukarıdaki mekanizmaların birtanesini dahi oynatsan narsistin hayatı ebedi biter. Yüce Tanrı elimize böyle bir de umman bir ruhsal savaş mekanizması vermiştir bu sonsuz bir hediyedir empat olan bir kişiye. Tabii ki de empatizmin de acısal ve yorucu tarafları mevcut fakat burada şimdilik onlara değinmeyeceğim.

Öyle zannediyorum ki narsist yapıda ”büyük sıkıntı” (acı çekme kotası) hissetme potansiyeli ve durumu hasar görmüş halde. Bir diğer konuda da şu fikirler aklıma geliyor, temelinde onun bilinçaltında bir yerlerde elbette kendisi kendi hatalarının farkında fakat bunlar tamamen bastırılımış ve sindirilmiş gibi geliyor bana. Ve elbette hatasını kabul etmeyen birisine yeni birşeyler de öğretebilme şansın çok düşük çünkü o zihnindeki biriktirmiş olduğu ezberden ve kulaktan dolma temelsiz bilgilerle hayatını doldurmuş. Ha burada derin ve detaylı ve dahi doğru bilgiler toplayan narsistlerde mevcut ama bu da yine onun bir oyun türü: Karşısındaki kişiye nutuk çekip kendisini o kişiden daha bir akıllı olarak göstermek içindir.

Hal böyleyken narsist bir de hep göz önünde, toplumun önde gideni, sevilen sayılan biri olma derdinde. Hatalarıyla yüzleşmekten dahi aciz olmuş birisini nasıl ön plana alır ona nasıl saygı gösterebilirsin ki?!

Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın, diyerek yaşattığınız yılanların bir sonraki hedefi siz olursunuz.

Aziz Nesin

22.08.22

Elmas