3. Dikkatsizlik sendromu
3. Dikkatsizlik sendromu

3. Dikkatsizlik sendromu

Dikkatsizlik sendromuna yönlendiğimde bunun birçok hastalıklarda çıkış yapabileceğini biliyorum ama benim anlatmak istediğim tür dikkat dağınıklığının narsizm de çok ön planlarda yer alan bir durum olduğudur. Narsist asıl dikkat etmesi gerekli olan şeylere dikkat etmez dikkat etme gereği olmayan olaylara da dikkat kesilir. Bu olay esasen onun bir manipülasyonudur, narsist işine gelmeyen herşeyi ve egosunu doyurmayanları inkar veya reddeder.

Manipülasyon demişken bunu uygulayan herkesin, karşısındakinin ağzından çıkanlardan/o kişinin kararlarından memnun kalmayanların genelde devreye geçirdikleri bir olumsuzluktur. Manipülasyon sayesinde manipülasyonu uygulayan kimse karşısındakini zorla ve dayatmayla kendi olumsuz ve saçma sapan fikirlerine kilitlemeye çalışan bir kimsedir. Burada yatan asıl amaç ise hür olma derdinde olan kişilerin hürriyetini türlü türlü entrikalarla çalmak ve o kişiyi yeteneksiz/beceriksiz hale düşürmek demektir.

Narsistin hayatı daima kendi çıkarlarına odaklıdır. Dikkat eksikliği konusunda ise göze hemen çarpan bir diğer durum da şu ki narsizmi içinde taşıyan kimselerde sürekli dikkatleri kendi üzerine toparlama ve yoğunlaştırma çabası ön saflarda oynar. Yani narsist bizi türlü türlü manipülasyonlarıyla zorla bir yöne çekmeye çalışırken diğer tarafta da etrafındaki herkesin kendi üzerine odaklanmasına efor harcar. Ön plana geçince zanneder ki tek önemli kişi/öneme alınması gereken kişi sırf kendisi ve etrafındaki herkes önemsiz. Bu kalıbın altında da yatan ise narsist zamanında anababasının ona önem vermesine/odaklanmasına tamamen hasret kaldığı için ileriki hayatında her kimleri kurban moduna sokabildiyse, onların da tüm dikkatlerinin kendisine doğru hedeflenmesini sağlar.

Dünyada etrafına bir bak narsist en sessiz kişi gibi görünen ama en sesli kişidir. Narsist geceleri bile horlayarak dikkati üzerine çekmeye başarır. Onun mekanizmalarının sonsuzluğu bazen gerçekten korkunç. Ama onun yaptığı ayakları anlamaya başladıktan sonra da bu korkunun yerini yavaş yavaş başlar emniyet ve  güven almaya. İnsan narsizmin derin eğitimini aldıkça narsist yapının temelinde ne kadar zayıf ne kadar cılız ne kadar da önemsiz bir fonksiyonalite olduğunu idrak eder. Ve fakat onu da yaratan Tanrı’dır ve Tanrı onu yaratmışsa elbette bir bildiği vardır. Neden narsizmi de yaratmış olduğunu tam anlamda anlayamayız galiba çünkü zihnimiz çokça sınırlı. Tek bildiğim bir şey var şu an narsistlerin bir imtihan aracı olmuş olmalarıdır, imtihan ise bizleri Allah’a doğru yol aldıracak olan kudretli bir mekanizmadır.

Unut başka birisi olma fikrini, sen zaten yaratılmış bir şahesersin.

Osho

Kur’an Müminun 79. Ayet

Yaşar Nuri Öztürk meali

Sizi yeryüzünde yaratıp yayan da O’dur. O’nun huzurunda haşredileceksiniz.

20.10.22

Elmas